Untitled DocumentUntitled Document
Bovengronds
Front
Artikelen
Archief
Album Top 5
De Afgrond In
Aanraders

Ondergronds
Over de Afgrond
Contact

Verwante Gronden
Artikelen van
Monica Dols

 
Onderwerp:
Maatschappij

 
Commentaar
Moet de nieuwe film van Geert Wilders op voorhand verbannen worden of moet iedereen het voor zichzelf bepalen?

  Gepost door:Roger Dols
  Gepost op:2008-01-18 17:07:27
  (182 reacties)
  Eerder Commentaar

 
de Afgrond zoekt nog redactieleden en/of schrijvers. Wie biedt zich aan?

  Gepost door:monica
  Gepost op:2007-09-27 16:26:41
  (43 reacties)
  Eerder Commentaar

 

 

 

 

 

 

 
Tsunami-hype

 

Over mediageilheid en goede bedoelingen
Monica Dols
7 januari 2005 Untitled Document

 

Het woord tsunami komt uit het Japans, en betekent 'havengolf'

En de schok denderde over de aarde, zowel letterlijk als figuurlijk. Ik las ergens in mijn Dagblad dat de aardbol zelfs even heeft gewankeld na de Aziatische aardbeving.
Laat ik duidelijk zijn, het is natuurlijk verschrikkelijk wat deze mensen hebben meegemaakt.
En ook ik heb gedoneerd op 555.
Maar de mediageilheid die de laatste weken van de televisie afdruipt is weerzinwekkend. Iedereen heeft opeens goede bedoelingen, ook al komt het vooral ten goede van de kijk- of leescijfers. De Telegraaf kopte met de afwezigheid van minister Remkens in het betrokken gebied en het meepikken van graantjes bij de belastingdienst. De invloed van dit uit de hand gelopen roddelblad is enorm. De minister spoedde zich alsnog snel ter plekke en de belastingdienst werd in no time een flexibele organisatie.
Nu is er veel over Remkens geschreven en gezegd wat maakt dat de man zich weinig negatiefs kan permitteren. Maar persoonlijk vond ik het prettig dat deze minister niet aan zijn eigen pr dacht en de plaatselijke autoriteiten veel overlast bezorgde door perse door de puinhopen te trappelen. Een gepaste bescheidenheid leek het me om rustig te blijven waar hij was.
De media maakt de dienst uit. Wat Paul de Leeuw zegt is waar. Zelfs de mannen van RTL Boulevard zijn niet langer meer showbizznichten maar serieus betrokken nieuwsbrengers.
Het grote spektakel van een aantal gezamenlijke omroepen levert de typische dweilen op als Robert ten Brink, Martijn Krabbe en zelfs hun leermeesters, de opperhoofden van dweilenland, Mies Bouwman en Ivo Niehe komen weer eens opdraven. Mies is nog altijd even blij en Niehe heeft een steeds verdachter wordend kapsel.

Ivo

Maar ze bedoelen het zo goed?! Nee lieve mensen, ze bedoelen het helemaal niet goed! Ze willen met hun hoofd op tv, ze willen hun goede image versterken, ze kicken op hun eigen goedheid. Laat nou niemand je wat wijsmaken, alles maar dan ook alles is eigenbelang.
Is dat fout? Nee, niet per definitie. Als men zich maar bewust is van zijn eigen motieven.
Maar dit zijn types die van dit eigen belang een baan hebben gemaakt. En dan krijg ik een beetje een vieze smaak in mijn mond.
Het is altijd maar afwachten hoe het geld dat we inzamelen besteedt wordt, het is afwachten of het grootste deel überhaupt aankomt. We doneren om ons schuldig geweten te sussen en kijken met de chips in de kom hoofdschuddend naar al deze ellende. Het doet ons beseffen dat wij het goed hebben. Met een bescheiden bedrag kunnen we weer het nieuwe jaar in vol frisse moed. Eigenlijk weten we dat het een groot rookgordijn is, maar we willen het niet weten.
We willen ons in slaap laten sussen met de stem van Ivo die ons vertelt hoe goed we zijn. Het valt ons niet eens op dat het woord tsunami een nieuwe plek heeft verworven in onze Nederlandse taal omdat elke presentator dit vol enthousiasme blijft herhalen. En ach onze Paul maakt er zelfs een leuk grapje van; sjoelen voor tsunami, hoe kom je erop.

Maar het is niet genoeg. Het westen regeert de wereld en deze mensen blijven afhankelijk van onze afdankertjes. Geld kunnen we alleen missen als we er zelf geen nieuwe tv voor hoeven te laten staan. Iedereen is hypocriet en tegelijkertijd is alles betrekkelijk. Want met de beste bedoelingen, wat kun je doen? Moet je er persoonlijk naar toe om de lijken uit de klei te trekken? Moet je in de politiek om die landen op een veel betere manier te kunnen ondersteunen? Of blijf je op de bank zitten, alle initiatieven afkraken, geen geld doneren (want dat komt toch niet aan) en proberen je schuldgevoel helemaal dood te redeneren? Het blijft een individueel dilemma. Het blijft de bekende druppel op de gloeiende plaat. Maar als het helemaal niet meer druppelt drogen we met zijn allen uit.
Laten we hopen dat de flink groeiende economie van de getroffen landen hier geen klap terug mee heeft gehad en dat zij verder “boomen”.
Laten we hopen dat zij het westen een poepie gaan laten ruiken en met een flinke bruine wind Ivo van de beeldbuis afblazen. Laten we toosten op een oosterse economische tsunami die de wereld versteld doet staan.

Top